Trasy

Białowieskie Drezyny jeżdżą po torach nieczynnej linii kolejowej która biegnie z Białowieży przez Puszczę Białowieską do Hajnówki. Kolej żelazna zawitała do Białowieży w 1897 roku za sprawą wizyty w białowieskiej rezydencji cara Mikołaja II. Pociągi do Białowieży jeździły do 29 maja 1994 roku kiedy to PKP zawiesiło ruch na tej linii.

Trasa zielona
Białowieża Towarowa – Białowieża Pałac – Białowieża Towarowa
 
Jeśli chcesz posmakować stalowego smaku jazdy drezyną jest to świetny wybór. Przetestuj się, a wówczas okaże się czy możesz jechać więcej, dalej, dłużej. Będziesz podziwiał dolinę wzdłuż rzeki Narewka oraz zobaczysz Białowieżę zupełnie z innej wyjątkowej strony. Jest to najkrótsza i najlżejsza wycieczka. Dojeżdżamy w pobliże dawnej stacji Białowieża Pałac po czym następuje powrót do punktu startu.
 
Czas wycieczki: około 35 min (w obie strony).
 
Długość: 4 km (w obie strony).
 
Start: ul. Stacja Towarowa – przejazd kolejowy.

Trasa pomarańczowa

Białowieża Towarowa – Grudki – Białowieża Towarowa

 

Jest to dobry wariant, jeśli masz apetyt na dłuższą wyprawę. Sprawdź jak Twoi wspólnicy działają w warunkach bojowych. Będziecie mogli poznać jak przebiega granica między działalnością człowieka a dziewiczą naturą Puszczy Białowieskiej. Pierwszy odcinek (około 1,5 km) jest pod górkę (a z powrotem jest w dół). Po dojechaniu na wzniesienie jest już płasko a nawet lekko z górki. W tym momencie pojawiają się już pierwsze ostępy leśne gdzie można spotkać min. żubry. Wycieczka kończy się przy dawnym przystanku kolejowym w Grudkach. Po odpoczynku następuje powrót do punktu startu.

 

Czas wycieczki: około 1h (w obie strony).

 

Długość: 7 km (w obie strony).

 

Start: ul. Stacja Towarowa – przejazd kolejowy.

Trasa czerwona

Białowieża Towarowa –  Miejsce Mocy – Białowieża Towarowa

Jest to świetna opcja jeśli Twoje płuca szukają czystego tlenu wprost z białowieskich borów. Teraz możesz już tylko głęboko odetchnąć. Opuścicie ludzkie siedziby i spenetrujecie stalowym szlakiem głębiny Puszczy Białowieskiej. Tajemnicze słowiańskie Miejsce Mocy czeka na śmiałków, którzy wejdą do tajemniczego kręgu i poczują moc natury. Trasa do Miejsca Mocy jest wymaga większych sił niż do Grudek ale na końcu czeka atrakcyjna nagroda: Miejsce Mocy. Po minięciu przystanku w Grudkach ponownie następuje podjazd pod górkę, jednocześnie tor wchodzi głębiej w Puszczę Białowieską. Podjazd ma około 1000 metrów po czym jest już znacznie lżej. Przy Miejscu Mocy jest przewidziane standardowo około 20 min na zwiedzanie i odpoczynek.

 

Czas wycieczki: ok. 2h (w tym około 20 zwiedzanie i odpoczynek).

 

Długość: 14 km (w obie strony).

 

Start: ul. Stacja Towarowa – przejazd kolejowy.