Elementor #623

Jeździmy po torach nieczynnej linii kolejowej która biegnie z Białowieży przez Puszczę Białowieską do Hajnówki. Kolej żelazna zawitała do Białowieży w 1897 roku za sprawą wizyty w białowieskiej rezydencji  cara Mikołaja II. Pociągi  do Białowieży jeźdźiły do 29 maja 1994 roku kiedy to PKP zawiesiło ruch na tej linii.


Trasa zielona

Trasa: Białowieża Towarowa – Białowieża Pałac – Białowieża Towarowa.

Jeśli chcesz posmakować stalowego smaku jazdy drezyną jest to świetny wybór. Przetestuj się, a wówczas okaże się czy możesz jechać więcej, dalej, dłużej. Będziesz podziwiał dolinę wzdłuż rzeki Narewka oraz zobaczysz Białowieżę zupełnie z innej, wyjątkowej strony. Jest to najkrótsza i najlżejsza wycieczka. Dojeżdżamy w pobliże dawnej stacji Białowieża Pałac po czym następuje powrót do punktu startu.

Czas wycieczki:  ok. 35 minut (w obie strony).

Długość: 4 km (w obie strony).

Trasa pomarańczowa

Trasa: Białowieża Towarowa – Grudki – Białowieża Towarowa.

Jest to dobry wariant, jeśli masz apetyt na dłuższą wyprawę. Sprawdź jak Twoi wspólnicy działają w warunkach bojowych. Będziecie mogli poznać jak przebiega granica między działalnością człowieka a dziewiczą naturą Puszczy Białowieskiej. Pierwszy odcinek (około 1,5 km) jest pod górkę (a z powrotem jest w dół). Po dojechaniu na wzniesienie jest już płasko a nawet lekko z górki. W tym momencie pojawiają się już pierwsze ostępy leśne, gdzie można spotkać m.in. żubry. Wycieczka kończy się przy dawnym przystanku kolejowym w Grudkach. Po odpoczynku następuje powrót do punktu startu.

Czas wycieczki:  ok. 1h (w obie strony).

Długość: 7 km (w obie strony).


Trasa czerwona

Trasa: Białowieża Towarowa – Grudki – Miejsce Mocy – Grudki – Białowieża Towarowa.

Jest to świetna opcja jeśli Twoje płuca szukają czystego tlenu wprost z białowieskich borów. Teraz możesz już tylko głęboko odetchnąć. Opuścicie ludzkie siedziby i spenetrujecie stalowym szlakiem głębiny Puszczy Białowieskiej. Tajemnicze słowiańskie Miejsce Mocy czeka na śmiałków, którzy wejdą do tajemniczego kręgu i poczują moc natury. Trasa do Miejsca Mocy wymaga większych sił niż do Grudek, ale na końcu czeka atrakcyjna nagroda: Miejsce Mocy. Po minięciu przystanku w Grudkach ponownie następuje podjazd pod górkę, jednocześnie tor wchodzi głębiej w Puszczę Białowieską. Podjazd ma około 1000 metrów po czym jest już znacznie lżej. Przy Miejscu Mocy jest przewidziane standardowo około 20 m.in. na zwiedzanie i odpoczynek.

Czas wycieczki:  ok. 2h (w tym około 20 min. na zwiedzanie i odpoczynek).

Długość: 14 km (w obie strony).